یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸

اخبار

مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه ؛

شروع عملیات مبارزه با بیماری‌های نوپدید از طریق پشه آئدس در بنادر و دریانوردی بندرلنگه

شروع عملیات مبارزه با بیماری‌های نوپدید از طریق پشه آئدس در بنادر و دریانوردی بندرلنگه
مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه از عملیات سمپاشی در سطح این بندر با همکاری شبکه بهداشت این شهرستان ‌بمنظور آمادگی مواجهه و پاسخ دهی فوری به بیماری های واگیردار و ارتقاء سطح بهداشت محیط و پیشگیری از آلودگی‌های احتمالی زیست محیطی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنادر و دریانوردی بندرلنگه، "قاسم عسکری نسب" مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه گفت: بنادر به عنوان یکی از محیط های کاری پرچالشی محسوب می شود که جابجایی میلیون ها تن محموله تجاری در آن صورت می گیرد و  از آنجایی که این پشه از طریق بار منتقل می‌شود بنادر از جمله نقاط مستعد برای انتقال این پشه می باشد.

عسکری نسب با اشاره به بیماری‌های نوپدید مانند تب دانگ، ویروس زیکا و چیکونگونیا که از طریق پشه آئدس انتقال می یابد و بیش از ۱۰۰ کشور دنیا درگیر آن هستند، افزود: اگر این بیماری شیوع و توسعه پیدا کند کنترل آن بسیار سخت خواهد بود و به همین دلیل اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه با استقرار نماینده شبکه بهداشت (قرنطینه انسانی) در بندر و کنترل شناورها از نظرل بهداشت و ایمنی و همچنین تشکیل جلسات بهداشت و ایمنی کار با شرکت های پیمانکار جلوتر از این بیماری ها و بحران های مشابه درحرکت است.

وی در ادامه تصریح کرد: مرکز HSE با تأثیر از برنامه ریزی از پیش تعیین شده با رعایت شاخص بندی و اولویت بندی محل های آلوده نسبت به کنترل ناقلین بیماری ها با رعایت فرآیند کنترل پایش و اندازه گیری، عملیات سمپاشی سالیانه، طعمه گذاری و وفور یابی اقدامات لازم را انجام داده اند.

مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه با بیان اینکه خطر این بیماری در راه است و باید قبل از آن به فکر پیشگیری بود، اظهار داشت: کنترل بیماری‌های خطرناکی مانند فلج اطفال و مالاریا در ایران نشان می‌دهد که کنترل بیماری‌های نوپدید مانند تب دانگ، ویروس زیکا و چیکونگونیا که از طریق پشه آئدس انتقال می یابد نیز غیرممکن نیست و می‌توان با برنامه زمان بندی شده از اثرات و پیامد‌های احتمالی جلوگیری کرد.

گفتنی است، سالانه ۳۹۰ میلیون نفر در دنیا به بیماری تب دانگ، ویروس زیکا و چیکونگونیا مبتلا می‌شوند و تا کنون ۲۵ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۵۵
تعداد بازدید : ۸۴