پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
 

اخبار

به مناسبت هفته پدافند غیر عامل انجام شد؛

برگزاری مانور ایمنی در برابر زلزله و اطفا حریق و تخلیه اضطراری ساختمان در اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه

برگزاری مانور ایمنی در برابر زلزله و اطفا حریق و تخلیه اضطراری ساختمان در اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه
به مناسبت هفته پدافند غیر عامل، مانور ایمنی در برابر زلزله و اطفا حریق و تخلیه اضطراری ساختمان در اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه با موفقیت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه، مانور ایمنی در برابر زلزله و اطفا حریق و تخلیه اضطراری ساختمان با سناریوی از پیش تعیین شده و با صدای آژیر خطر و تخلیه فرضی ساختمان در محل ساختمان اداری بنادر و دریانوردی بندرلنگه آغاز شد که تمامی حاضران ، باید ساختمان را ترک کرده و به محل های امن پناه می بردند.

بر این اساس، پس از زلزله فرضی به دلیل احتمال وقوع پس لرزه وآتش سوزی دستورتخلیه ساختمان اعلام گردید و با خروج اضطراری افراد ازساختمان، نیروهای امدادی اعم از آتش نشانی و اورژانس بلافاصله به محل رفته و به یاری سانحه دیدگان احتمالی شتافتند و در نهایت با تلاش به موقع نیروهای آتش نشانی، مصدومان این سانحه نیز به بیمارستان منتقل شدند.

"خداداد پلاشی" معاون دریایی و بندری بنادر و دریانوردی بندرلنگه که بعنوان فرمانده در صحنه این مانور را راهبری می نمود گفت: در این مانور نحوه عملکرد و مدیریت ایمنی و آتش نشانی و سایر نیروها بر اساس آیتم هایی نظیر: زمان رسیدن، زمان آماده سازی تجهیزات ، زمان عملیات، هماهنگی تیمی، انضباط عملیاتی، آمادگی تجهیزات، نحوه استقرار خودروها، نحوه فرماندهی در عملیات و عملکرد فرمانده تیم مورد ارزیابی قرار گرفت.

پلاشی بر اهمیت نقش این مانورها در تقویت و کارآمدی نیروهای آتش نشان جهت آمادگی آنها برای مواجهه با حوادث واقعی تاکید کرد و افزود: کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله و آتش سوزی به وسیله ارتقاء فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش های صحیح و سریع در برابر زلزله و آتش سوزی و افزایش سطح آگاهی در مورد زلزله و سایر پدیده های طبیعی و حفظ امادگی آتش نشانان در جهت مقابله با هر گونه حادثه احتمالی از اهداف این مانور است.

وی با اشاره به سرعت شتابان رشد و توسعه بنادر و دریانوردی بندرلنگه و ایجاد ساختار یکپارچه HSE و آتش نشانی در این بندر، انجام اینگونه مانورها را اقدامی در جهت ایجاد هماهنگی درون سازمانی به منظور ارتقاء شاخص عملکرد HSE و آتش نشانی در بندر دانست.

معاون دریایی و بندری بنادر و دریانوردی بندرلنگه با اشاره به وجود مخاطرات احتمالی متعدد حین انجام فعالیت های جاری در محیط مجتمع بندری، ایمن سازی تمامی نقاط و افزایش توان و آمادگی نیروهای عملیاتی در مواجهه با این مخاطرات را از راهکاری لازم برای ارتقاء ضریب ایمنی در این مجتمع بندری برشمرده و برگزاری بدون اطلاع قبلی این مانور و آزمودن نیروهای عملیاتی در حین اجرای چنین مانورهایی را از جمله برنامه های تمرینی در این راستا عنوان نمود.

"قاسم عسکری نسب" مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه در پایان ضمن تشکر و قدردانی از تلاش و پیگیری کارکنان آتش نشانی به نقش بسیار مهم و استراتژیک بندرلنگه به عنوان هسته مرکزی بنادر غرب هرمزگان اشاره کرد و آمادگی و هوشیاری کارکنان این بندر را برای مقابله با هر گونه شرایط اضطراری و بحرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار دانست.

گفتنی است، واحدهای مختلف عملیاتی، HSE، آتش نشانی، اورژانس در این مانور ایفای نقش نمودند.

۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۳۲
تعداد بازدید : ۱,۱۴۳