جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
 

اخبار

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

ضرورت توسعه زیرساخت‌های ریلی بنادر/ دستیابی به قدرت تجاری و لجستیکی وابسته به توسعه حمل و نقل ترکبیی است/ اتصال راه آهن قزوین - رشت به بندرانزلی و آستارا/ حمایت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بنادر/ ایجاد جذابیت برای کشورهای عضو اوراسیا برای ترانزیت از ایران

اسلامی،توسعه زیرساخت‌های ریلی بنادر،همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قدرت تجارت و قدرت لجستیک به استفاده از حمل و نقل ترکیبی وابسته و ملزم است، گفت: برای افزایش سهم کشور از اقتصاد جهانی و منطقه‌ای لازم است زیرساخت ریلی را در بنادر تجاری کشور توسعه بدهیم و ظرفیت‌ها را گسترش دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی در “همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا” با بیان اینکه توسعه تجارت و ترانزیت یکی از ضرورت‌های شکوفایی اقتصادی کشور است، تصریح کرد: در دولت دوازدهم؛ گسترش ظرفیت راه‌های ترانزیتی و توسعه شبکه ریلی به صورت ویژه در دستور کار بوده و تا آخرین روز کاری دولت هم این روند تداوم دارد.
وی افزود: یکی از پروژه‌هایی که در راستای توسعه شبکه ریلی در حال پیگیری است، اتصال راه آهن قزوین - رشت به بندرانزلی و اتصال به آستارا است؛ آنچه برای ما حائز اهمیت است این است که شبکه ریلی ما از طریق آذربایجان به کشور روسیه و سایر کشورها متصل شود که دولت آذربایجان نیز به این مهم، علاقه‌مندی و اهتمام ویژه دارد، بدین جهت امیدوار هستیم در چارچوب و زمانبندی مشخصی که اعلام کردیم این پروژه افتتاح شود. 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پروژه راه آهن رشت - آستارا بر اساس زمان بندی مشخص در حال اجرا است، خاطر نشان کرد: اتصال راه آهن ایران به شبکه ریلی افغانستان و اتصال چابهار به زاهدان از طریق خط آهن در آستانه افتتاح است.
وی ادامه داد: جذابیت استفاده از فرصت ایران در ترانزیت برای اتحادیه اوراسیا با تکمیل زیرساخت ها دو چندان می شود، به همین دلیل اکنون علاوه بر توسعه زیرساخت‌ها تلاش شده در اتحادیه راه آهن‌های جهان؛ موافقتنامه امضا کنیم و در قالب همکاری منطقه‌ای با تعرفه‌های واحد در ترانزیت کالا نقش داشته باشیم.
اسلامی با اشاره به اینکه توسعه اسکله رو-رو ریلی باید یکی از رویکردهای جدی در حوزه تجارت دریایی باشد و لازم است مسیر توسعه را بدون توقف ادامه دهیم، گفت: فرصت‌ها و ظرفیت‌های تجاری در بنادر کشور این امکان را فراهم می کند تا جغرافیای اقتصادی کشور افزایش پیدا کند.
وی ضمن حمایت ایران از سرمایه‌گذاران خارجی برای تکمیل پروژه‌های ریلی در منطقه شمالی ایران و در گیلان، تصریح کرد: در منطقه آزاد کاسپین از سوی مناطق آزاد، تفاهم های مناسبی انجام و زیرساخت ها و هماهنگی‌هایی ایجاد شده است؛ در عین حال با حذف برخی تعرفه ها، می توان سرمایه گذران را ترغیب به سرمایه‌گذاری کرد.
وزیر راه و شهرسازی با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بنادر ایران، افزود: سرمایه‌گذاران داخلی و همسایگان ایران، تحت حمایت و پشتیبانی ما هستند تا بتوانند در پروژه‌های مشترک همکاری داشته باشند.
۲۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲
تعداد بازدید : ۱۹۶