پنج شنبه ۷ اَمرداد ۱۴۰۰
 

اخبار

در بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان برگزار شد؛

بزرگداشت شهدای حمله ناوگان آمریکا به هواپیمای مسافربری ۶۵۵ جمهوری اسلامی ایران

بزرگداشت شهدای حمله ناوگان آمریکا به هواپیمای مسافربری ۶۵۵ جمهوری اسلامی ایران
با حضور جمعی از مسئولان، محل شهادت ۲۹۰ مسافر هواپیمای ایرباس ایران در بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان گلباران شد.

به گزارش روابط عمومی اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه، در این آیین که امروز شنبه مورخ 12 تیرماه 1400 با حضور فرماندار شهرستان بندرلنگه، حجه الاسلام و المسلمین فقیهی فرد امام جمعه موقت و جمعی از روحانیون شهرستان بندرلنگه ، معاونین بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، جانشین فرماندهی دریابانی و یگان های نظامی و انتظامی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان بندرلنگه و جمعی دیگر از مسؤولان سیاسی در بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان برگزار شد، شرکت کنندگان با ریختن شاخه های گل به دریا و خواندن قرآن و فاتحه، یاد شهدایی که پیکر پاک برخی از آنها هیچگاه پیدا نشد را گرامی داشتند.

شایان ذکر است، ۱۲تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

این پرواز مسافربری به شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ‌ایر، تهران را به مقصد دبی ترک کرده و بعد از توقف بین راهی در بندرعباس در آب های خلیج فارس به سمت دبی در حرکت بود که حدود ساعت ۱۰:۲۲ دقیقه صبح با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یو اس ‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا سرنگون شد.

در این فاجعه تمامی ۲۹۰ سرنشین آن که شامل ۲۵۴ مسافر ایرانی ( ۱۶ تن خدمه پرواز) ، ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بود، جان باختند. این جنایت از نظر میزان تلفات انسانی، هفتمین جنایت مرگبار هوایی تاریخ است.

۱۱۸ نفر از این مسافران بیگناه زن و کودک بودند، هم چنین ۲۰هندی، یک ایتالیایی، ۶ پاکستانی، ۱۳ نفر تبعه امارات و ۶ تبعه یوگسلاوی نیز در میان مسافران هواپیما دیده می شد.

۱۲ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۱۰
تعداد بازدید : ۷۲