شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
 

اخبار

معاون امور بندری سازمان بنادر اعلام کرد:

اقدامات 6 ماهه سازمان بنادر در خصوص واردات گندم/ تأمین تجهیزات مورد نیاز تخلیه و حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف/ واردات حدود 5 میلیون تن گندم از طریق حمل و نقل دریایی

فرهاد منتصر کوهساری،معاون امور بندری و اقتصادی، سازمان بنادر و دریانوردی،واردات گندم
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی مهمترین اقدامات 6 ماهه این سازمان در خصوص واردات گندم به کشور را تشریح کرد و گفت: تجهیزات مورد نیاز تخلیه این کالا در بنادر تأمین و به صورت یکسره از کشتی به مقاصد مصرف حمل می شود.
فرهاد منتصر کوهساری در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به اینکه کشور سالانه به 11 میلیون گندم نیازمند دارد، اظهار داشت: به رغم خودکفایی در تولید گندم طی سال های گذشته به عنوان مهمترین محصول استراتژیک، متاسفانه در سال های اخیر به دلیل بارش کم باران و خشکسالی های ایجاد شده، مجبور به واردات این کالا شده ایم.
 
تأمین عمده نیاز گندم وارداتی کشور از طریق حمل و نقل دریایی
 
وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی به عمل آمده در سال جاری، حدود 6 میلیون تن گندم در داخل کشور تولید می شود این بدان معنی است که در سال جاری نیازمند واردات 5 میلیون تن گندم هستیم و این نیاز عمدتا باید از طریق حمل و نقل دریایی تأمین شود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکیدات هیات دولت و ستاد تنظیم بازار، عنوان کرد: با هماهنگی صورت گرفته با دستگاه ها و سازمان های مرتبط، تجهیزات لازم در تمامی بنادر شمالی و جنوبی کشور برای تخلیه این کالا آماده و فرآیند خروج گندم بدون تخلیه در انبارهای بندری و به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد مصرف و بدون توقف انجام می شود.
 
هماهنگی در خصوص تامین واگن و کامیون مورد نیاز
 
کوهساری افزود: در خصوص تأمین کامیون و واگن مورد نیاز، هماهنگی خوبی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده و خوشبختانه از جنبه حمل و نقل کالا از بندر به مقاصد مصرف، با مشکل خاصی روبرو نیستیم.
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و 945 هزار و 421 تن گندم از طریق 122 شناور در بنادر تخلیه شده است، بیان کرد: با توجه به خریدهای انجام شده، پیش بینی می شود در مهرماه سال جاری حدود یک میلیون و 800 هزار تن گندم دیگر، در بنادر کشور تخلیه شود.
۶ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۱۴
تعداد بازدید : ۱۹۸