چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰
 

اخبار

سرپرست معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی:

لزوم برگزاری دوره های آموزشی بررسی سوانح به منظور ارتقاء عملکرد بازرسان/ بررسی دقیق و به موقع سوانح فاکتور مهم درشناخت علل و ریشه‌های بروز حادثه

لزوم برگزاری دوره های آموزشی بررسی سوانح به منظور ارتقاء عملکرد بازرسان
دوره آموزشی «بررسی سوانح دریایی» در راستای ارتقاء ایمنی دریانوردی ناوگان تجاری دریایی کشور و کاهش بروز سوانح دریایی به میزبانی بندر شهید رجایی بر گزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، "حسین عباس نژاد " سرپرست معاونت دریایی سازمان بنادر در این مراسم گفت: امروزه موضوع آموزش به عنوان یکی از ارکان اساسی پیشرفت در هر زمینه بشمار می آید.
 وی  خاطر نشان کرد:  اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با هماهنگی سازمان بنادر و دریانوردی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی سوانح دریایی به منظور هم افزایی و دانش  اندوزی بازرسان و همچنین افزایش ضریب ایمنی دریانوردی در محدوده دریایی کشور کرده است.
عباس نژاد در خصوص اهمیت و لزوم برگزاری دوره‌های آموزشي«بررسی سوانح دریایی» افزود: بررسی دقیق و به موقع سوانح می‌تواند به شناخت علل  و ریشه‌های بروز سوانح دریایی اعم از عوامل انسانی، سخت افزاری‌، نرم افزاری و محیطی منجر شود.
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر اظهار داشت: در این دوره آموزشی کارشناسان سوانح دریایی کشور با چگونگی ایجاد مقررات جدید در سازمان بین‌المللی دریانوردی، اهمیت بررسی سوانح و الزامات قانونی مرتبط مانند قطعنامه‌ها، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ کشوری نحوه بررسی سوانح دریایی آشنا شده اند. 
وی به آشنایی با روش‌های جمع آوری اطلاعات حادثه، آنالیز سانحه به ‌منظور یافتن دلایل اصلی و نهفته بروز سوانح ، استفاده از پتانسیل و ظرفیت های مشاوران متخصص دریایی در فرآیند بررسی سوانح دریایی، اهمیت بررسی سوانح و لزوم ارسال گزارشات به سازمان جهانی دریایی و همچنین استفاده از امکانات و ابزارهای تخصصی به منظور استخراج دلایل بروز سانحه و آموزش نحوه استخراج اطلاعات جعبه سیاه کشتی تاکید کرد .
عباس نژاد به هم اندیشی بازرسان سوانح دریایی کشور با یکدیگر و بروز رسانی و افزایش آگاهی آنها با آخرین الزامات ملی و بین المللی مربوط به فرآیند ایمن محور در راستای توانمندسازی بازرسان اشاره ای داشت و گفت: بالا بودن ضریب ایمنی محدوده دریایی و بنادر کشور به عنوان یکی از فاکتورهای اساسی انتخاب بندر مقصد برای صاحبان کالا و کشتی ها به حساب می آید که این مهم با ایمن سازی آبراه و بنادر از طریق بکارگیری پیشنهادات و درس های آموختنی برگرفته از بررسی سوانح دریایی بدست می آید.
بازدید از بخش های مختلف معاونت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از دیگر برنامه های عباس نژاد بود.

۲ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۴۳
تعداد بازدید : ۲۱۴