جمعه ۲۱ اَمرداد ۱۴۰۱
 

حمل ونقل مسافری

گردشگری دریایی :
به مجموعه فعالیت های تفریحی و سرگرمی را که در محیطهای دریایی دور از ساحل توسط گردشگران انجام می ش ود گردشگری دریایی می گوین د . این نوع گردشگری از نظر ا همیت از گردشگری ساحلی متفاوت بوده هرچند ممکن است شباهت هایی بین این نوع گردشگری و گردشگری ساحلی وجود داشته باش د . اما نوع فعالیت های تفریحی در گردشگری دریایی بیشتر در آبهای عمیق و دور از خشکی انجام می گیرد و به تجهیزات و امکانات و آموزش های ویژه ای نیاز دارد . و با خطرات بیشتری نیز همراه اس ت . فعالیت های ت ف ریحی آبی مانند غواصی، سفرهای دریایی، اسکی روی آب، جت اسکی، آکواریوم دریایی ماهیگیری در آب های ع م یق از مهم ترین جذابیت های گردشگری دریایی هستن د . فعالیتهای مربوط به شنا در سواحل و حمام آفتاب گرفتن ورزش ها و سرگرمی هایی که در محدوده ساحل انجام می شو د گردش گ ری ساحلی نامیده می شود.
همزمان با پیشرفت تکنولوژی در ساخت کشتی های بخار در آخرین دهه قرن 19 تا نخستین دهه قرن 20  و پیدایش خطوط بزرگ کشتیرانی مثل موریتانیا، کوئین ماری، کوئین الیزبت، تقاضا برای سفرهای دریایی افزایش یافت و اشکال جدیدی از گردشگری دریایی مطرح شد .
سه ع نصر مهم ، دریا، نور آفتاب، سواحل شنی به عنوان مهم ترین عناصر ج ذ اب گردشگ ر ان را ا ز سراسر جهان به سمت دریاهایی که در منطقه معتدل و حوزه مدیتران ه ، قرار گرفته اند به سوی خود جلب کرد و کشورهایی که در حاشیه این دریاها قرار دارند بیشترین سهم گردشگ ر ی و درآمد زایی را از طریق فعالیت گردشگری دریایی بدست می آورند.
در سالهای متوالی کشورهای مانند فرانسه، اسپانیا، یونان در اروپا در جذب گردشگران سهم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص داده ان د و در سال اخیر مراکز جدید ی در حاشیه دری ا ی مدیترانه در حال رشد سریع و روز افزون هستند.
کشورهای مانند مراکش، تونس، الجزایر و مصر نیز ج ز ء 20 کشور مقصد جهان در صنعت گردشگری قلمداد می ش و ند. همچنین مقصدهای نوظهور مانند کشورهای جنوب شرقی آسیا به خصوص کشورهای تایلند، مالزی، اندونزی، سنگاپو ر ، هنگ کنگ و ژاپن به عنوان موتور محرکه رشد جهانگردی جهان شناخته شده ان د . و مهمترین جذابیت کشورهای ذکر شده سواحل زیبا و منابع دریایی است.
جزیره بالی و جاوه در اندونزی یک نمونه موفق از گردشگری دریایی اس ت . در این دو جزیره تورهای دریایی به مقصد بازدید از مناطق دور افتاده و سفرهای ماجراجویانه بازار رو به رشدی دارند.
گشت های دریایی در تایلند، مالزی، مالدیو و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی نیز به خوبی توسعه یافته است . مالزی برای ایجاد گردشگری پایدار در این کشور پارک های دریایی در جزایر تیکا را گسترش داده است و کشور اندونزی نیز با استفاده از شیوه های سنتی و مدرن گردشگری دریایی را روز به روز توسعه می دهد.
و در این نوع گردشگری گردشگران با فرهنگ آداب و رسوم جزیره نشینان آشنا می شوند و با استفاده از تسهیلات، خدمات ساحلی، خرید اقلام و صنایع دستی منافع اقتصادی خوبی را نصیب جزیره نشینان می کنند. و این امر باعث ترقی و آبادانی این جزایر می گردد.
حوزه دریایی کارائیت در آمریکا مرکزی به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مساعد و جذابیت های دری ا یکی از مقصد های مهم جهان است که گردشگران کشورهای آمریکایی و اروپایی را به سمت خود جذب می کند و خطوط کشتیرانی و تفریحی این منطق ه یکی از زیباترین خطوط کشتیرانی می باش د . و استرالیا نیز به عنوان یکی از مهم ترین مقصدهای دریایی که به دلیل تنوع زیست دریایی و داشتن نهنگ به عنوان یک مقصد دریایی در جهان مطرح است و سالانه هزاران نفر جذب این سرزمین می شوند . همچنین شکل جدیدی از گردشگری دریایی امروزه طرفدار زیادی پیدا کرده است پرواز بر فراز دریاها است. که امروزه کشورهای مختلف جهان با رقابتی شدید در صدد گرفتن بازارهای جدید و گسترده تری هستند و گردشگری دریایی نیز با توجه به ایجاد امکانات در کشورهایی که مرز آبی دارند ،
به جایگاه واقعی خویش دست می ی ابد بسیاری از کشورها زیر ساخت لازم ر ا برای ورود گردشگران دریایی آماده کرده اند.
براساس گز ارش سازمان گردشگری جهان در 4 ماه نخست سال 2006 میلادی حدود 10میلیون نفر گردشگر در جهان به مسافرت پرداخته اند که نسبت به مدت مشابه سال 2005، 4 درصد رسیده است .  میلیون نفر افزایش یا ف ته است و میانگین رشد گردشگران بین المللی 5 درصد رشد صنعت گردشگری قاره آفریقا و خاورمیانه هر دو 11 درصد و اقیانوسیه و آسیا نیز از رشد 8 درصدی برخوردار بوده اند در قاره آمریکا و اروپا نیز زیر 3 درصد بوده است . کارشناسان صنعت گردشگری معتقدند تا پ ا یان دهه آینده صنعت گردشگری درصدر جدول صنایع پردرآمد جهان قرار می گیرد و بیش از 40 درصد از اشتغال جهان را به خود اختصاص میدهد.

پتانسیل های گردشگری دریایی در جنوب و شمال کشور
کشور ایران با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، و از یک طرف به دلیل قرار گرفتن در دو منطقه جنب حاره ای معتدل کره زمین و دسترسی دو سویه به دریا از یک مزیت نسبی در توسعه گردشگری دریایی برخوردار است . دریای خزر در شمال ایران و مجاورت با سه استان شمالی گیلان، مازندران، گلستان موقیعت مناسبی را برای دسترسی به دریا فراهم کرده است و هر سال در فصل گرم چند میلیون مسافر از شهرهای مختلف به این منطقه سفر می کند اما آنچه در این منطقه بیشتر مورد توجه است گردشگری ساحلی است.
فقدان امکانات و خدمات مورد نیاز برای تفریح دریایی و عدم توجه برنامه ریزان گردشگری باعث شد علیرغم دسترسی مناسب به دریا تفریح هایی مانند غواصی، موج سواری، جت اسکی و ماهیگیری در آبهای عمیق و آکواریوم دریایی توسعه پیدا نکند.
مشکلاتی در استانه ا ی شمالی ایران وجود دارد که باید مسئولان به آن توجه ویژه داشته باشند و با برطرف آنها است که می توا نند نسبت به جذب گردشگر دریایی و ساحلی اقدام نمود و طبعاً چنین امری باعث رشد اقتصادی درمنطقه می شود . و فعالیت های جانبی نیز گسترش می یابد و در کنار آن اشتغال و ارزش افزوده ایجاد می شود.
آزاد سازی حریم دریا، مشخص نمودن متولی خاص ساماندهی دریا از اول ی ن اقداماتی است که باید انجام گیر د . در استان مازندران فقط 4 درصد از سواحل آزاد و دارای کاربری عمومی می باشد، رفع نقاط ضعف تاسیسات اقامت ی ، برخورد جدی با ساخت و ساز بی رویه در ساحل، کمبود اعتبارات، زیر ساخت های متنوع، افزایش آژانس های مسافری دریایی، خرید کشتی های مسافری، برگزاری تورهای مسافرتی یک روزه و یا یک شبه در دریا و پیش بینی امکانات لازم در داخل کشتی در شمال به جزقایق هایی که تنها 15 د قیقه ساحل را دور بزنند خدمات دیگری برای مسافران نداریم.
خلیج فارس:
سواحل زیبا خلیج فارس با قرار گرفتن در منطقه حاره ای و منطقه گرم کره زمین و همجواری با چهار استان بوشهر، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان یکی از زیباترین پدیده های دریایی جهان را داراست وجود جزایر زیبا که زیستگاه پرندگان مهاجر است گونه های دریایی منحصر به فرد و مرجان های دریایی پتانسیل بسیار بالایی برای گردشگر دریایی دارد اما علیرغم این پتانسیل ها تنها در منطقه محدودی از جزیره کیش که به عنوان منطقه آزاد تجاری شناخته می شود از توانایی های دریایی برای گرد ش گری استفاده می شود و کار زیادی برای توسعه گردشگری دریایی انجام نگرفته است.
جزیره کیش :
این جزیره یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس است که از طبیعتی زیبا و منحصر به فرد برخوردار است سواحل زیبا و پوشش های مرجانی، آب زلال دریا که شفافیت کم نظیر آن امکان مشاهده انواع آبزیان را در عمق چند متری امکان پذیر می سازد . جزیره کیش دارای ساختار مرجانی است و از سواحل وسیعی برخوردار است که در دنیا کم تر ساحلی را می توان یافت که به وسعت سواحل کیش قابل استفاده باشد . سواحل آن کم خطرترین سواحل دنیا است . امکانات ورزشی های مختل ف دریایی در آن وجود دار د . انواع تجهیزات و وسایل مانند جت اسکی، اسکی روی آب، چتر پرنده، قایق های پدال ی ، امکانات غواصی و ماهیگیری از جنبه های گردشگر موجود در کیش است و وجود یک کشتی عظیم ا لجثه بنام کشتی یونانی مشهود است همه روزه گردشگران زیادی را به خود جلب م ی کند . کیش از نظر موقعیت دریایی در یک بن بست قرار دارد و کسانی که می خواهند از طریق دریا به آن سفر بکند باید ابتدا به بندرعباس رفته و از آنجا به بندر لنگه و خارک بروند هرسال نزدیک به بیش از یک میلیون نفر از آن دیدن می کنند.

شرکت های فعال در سفرهای دریایی در منطقه لنگه
1- کشتی رانی والفجر
از شرکت های تابعه کشتیرانی جمهوری اسلامی است و 16 فروند کشتی در اختیار دارد که از این تعداد  8 فروند فعالیت مسافری انجام می دهند .یکی از مهمترین فعالیت های این شرکت جابجایی مسافر در سطح خلیج فارس و دریای عمان می باشد .در شهرستان لنگه این کشتیرانی به طور متوسط هر هفته 3 سفر به شارجه و در ایام تعطیلات تابستان و نوروز در مسیر لنگه به کیش  بصورت روزانه فعالیت می نماید. تردد مسافرین در حال حاضر از ترمینال مسافری واگذار گریده به آن شرکت به ابعاد 8800 مترمربع که در قسمت شرقی اداره بندر واقع گردیده صورت می پذیرد.فاصله ترمینال از اسکله مسافری در حدود 350 متر می بوده و گنجایش پذیرش مسافر در ترمینال فوق 108000 نفر در سال می باشد.
از ارگان های فعال در ترمینال مسافری فوق می توان به اداره بنادر و دریانوردی، اداره گمرک، گذرنامه، قرنطینه نباتی، نیروی انتظامی و نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد.
2- کشتی رانی فراساحل لیان
این شرکت با داشتن 2 شناور مسافری فعالیت خود را در زمینه سفرهای داخلی در این بندر از سال 88 با انجام مسافرت به جزیره زیبای کیش اغاز نموده است در حال حاضر این شرکت با انجام یک سفر به صورت روزانه به جزیره کیش و یک سفر در هفته به جزیره سیری فعالیت خود را ادامه داده است.