سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
 

جزیره لاوان

این جزیره از شمال شرقی به مقام و از شرق به جزیره شیدور (شتور) منتهی می‌شود و در ۲۸ کیلومتری غربی ساحل نخیلوه در آبهای خلیج فارس واقع شده است.

دهستان لاوان از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان می‌باشد و در مقابل منطقه گاوبندی و شیبکوه قرار دارد ولی به منطقهٔ شیبکوه نزدیکتر است. طول این جزیره ۹ کیلومتر است از سمت مغرب رو به مشرق کشیده شده است. وسعت جزیره هفتاد وپنج کیلومتر مربع است. این جزیره پس از جزایر قشم و کیش بزرگ‌ترین جزیره ایران در آبهای خلیج فارس می‌باشد، فاصله این جزیره تا بندر لنگه ۱۴۷ کیلومتر (۹۱ مایل) است. جزیره لاوان دورترین جزیره نسبت به مرکز استان هرمزگان است.

جزیره لاوان

نفت

ذخایر نفت آبهای نزدیک جزیره لاوان بسیار قابل توجه‌است، در حال حاضر صنایع جزیره منحصر به تأسیسات نفتی است که به نام «مجتمع پالایشی لاوان» فعالیت است.

شرکت نفت فلات قاره ایران چند سکوی استخراج و بهره‌برداری نفتی از جمله سکوی سلمان، سکوی بلال، سکوی رسالت (مشهور به R1) و سکوی رشادت (مشهور به R4) در نزدیکی جزیره دارد که رفت و آمد به این سکوها با هلیکوپتر و کشتی انجام می‌شود.

صید مروارید

اهالی جزیره در فصل معینی از سال به صید مروارید فعالیت دارند، ولی شغل اساسی مردم جزیره ماهی گیری است. دارای مسجد،برق، آب لوله کشی، آب انبار (برکه)، دبستان و دبیرستان است.

جمعیت

جمعیت آن در حدود ۲۵۰۰ نفر است که بیشتر آنان از نژاد عرب هستند و از اهل سنت از شاخه شافعی و از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. و به زبان عربی و

 

 فارسی تکلم می‌کنند. و35درصدازجمعیت این منطقه شیعه نشین هستند.